WTA44SACJTB
Mfr.Part #
WTA44SACJTB
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Specialized
Mounting Angle :
Straight
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Mounting Style :
Board Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiall
Mixed Contacts :
No
Current Rating :
5 A
Contact Plating :
Gold
Pitch :
2.54 mm
Contact Finish Thickness :
Contact Material :
Copper
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Columns :
22
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Connector Usage :
IEC Conformance :
Filter Feature :
Product :
Connectors
Terminal Pitch :
2.54 mm
Termination Type :
Solder
Number of Positions :
44 Position
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Layout, Typical :
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Insulation Resistance :
5 GOhms
Body/Shell Style :
Receptacle
Total Number of Contacts :
44
Termination Style :
Solder
DIN Conformance :
Number of Rows :
2 Row
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Material Flammability Rating :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Gold
RoHS :
N
Color :
Brand :
Radiall
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Tradename :
VanSystem
Series :
W
Voltage Rating :
100 V
Datasheets
WTA44SACJTB
W Series Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold - - 44 Position Positions Pitch: 2.54 mm -65°C ~ 125°C Free Hanging (In-Line)