WTA40PCJT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WTA40PCJT
Manufacturer
AirBorn
Description
RECTANGULAR PCB CONNECTORS (0.10
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Package :
Bag
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Pitch :
2.54 mm
Contact Pattern :
STAGGERED
Color :
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
Termination Type :
Solder
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Style :
Board Mount
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
40 Position
Termination :
Solder Cup
Number of Columns :
20
Total Number of Contacts :
40
MIL Conformance :
No
Mounting Option 2 :
JACKSCREW
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Product :
Connectors
Mounting Angle :
Straight
ECCN Code :
EAR99
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Durability :
500 Cycles
DIN Conformance :
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
100 V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Termination Style :
Solder Cup
Rated Current (Signal) :
5 A
Material Flammability Rating :
Contact Finish Thickness :
Contact Layout, Typical :
Contact Gender :
Pin (Male)
Number of Positions Loaded :
All
Body/Shell Style :
PLUG
Number of Rows :
2 Row
Connector Style :
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Terminal Pitch :
2.54 mm
Tradename :
W Series
Body Breadth :
0.25 inch
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Amps) :
5A
Features :
Mating Guide
Series :
WT
Body Depth :
0.335 inch
Product Type :
Connector Usage :
Brand :
Mounting Option 1 :
#2-56
Contact Finish :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Insulation Resistance :
5 GOhms
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
5 A
Reliability :
COMMERCIAL
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
Copper
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Contact Resistance :
25 mΩ
Contact Style :
RND PIN-SKT
Number Of PCB Rows :
2
Terminal Length :
0.15 inch
Filter Feature :
Datasheets
WTA40PCJT
AirBorn WTA40PCJT
WT Series Plug, Male Pins Solder Cup Gold - - 40 Position Positions Pitch: 2.54 mm -65°C ~ 125°C Free Hanging (In-Line)