WTA40PD9JTA
Mfr.Part #
WTA40PD9JTA
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Contact Layout, Typical :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
40
Series :
W
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
5A
Pitch :
0.100 (2.54mm)
Number of Columns :
20
Datasheets
WTA40PD9JTA
W Series Plug, Male Pins Solder Gold - - 40 Positions Pitch: 0.100 (2.54mm) -65°C ~ 125°C Through Hole