WTA26PCJ
Mfr.Part #
WTA26PCJ
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Number of Columns :
13
Marathon Electric
Bearing Type :
Ball
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
Overall Length :
25.27
Package :
Bag
Connector Usage :
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
RPM :
1,800 RPM
Approvals :
CSA, UL
Type :
Explosion Proof
Series :
WT
Pitch :
0.100 (2.54mm)
RoHS :
Details
Composition :
Cast Iron
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Overload Protection :
NONE
Product Type :
Brand :
Contact Layout, Typical :
Enclosure :
Explosion Proof
Mounting Type :
Foot Mount,Rigid
Tradename :
W Series
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
26
Contact Finish Thickness :
Phase :
3
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
WTA26PCJ
WT Series Plug, Male Pins Solder Cup Gold - - 26 Positions Pitch: 0.100 (2.54mm) -65°C ~ 125°C Foot Mount,Rigid