WTA20PCJT
Mfr.Part #
WTA20PCJT
Description
RECTANGULAR PCB CONNECTORS (0.10
Specialized
Number Of PCB Rows :
2
Package :
Bag
Contact Resistance :
25 mΩ
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Color :
Pitch :
2.54 mm
Termination :
Solder Cup
MIL Conformance :
No
RoHS :
Non-Compliant
Total Number of Contacts :
20
Durability :
500 Cycles
Body Depth :
0.335 inch
Number of Columns :
10
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Rows :
2 Row
Number of Positions :
20 Position
Reliability :
COMMERCIAL
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Gender :
Pin (Male)
Connector Style :
Contact Plating :
Gold
Terminal Length :
0.15 inch
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
IEC Conformance :
No
Material Flammability Rating :
Product :
Connectors
Voltage Rating :
Contact Pattern :
STAGGERED
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
Panel Mount
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Rated Current (Signal) :
5 A
Termination Style :
Solder Cup
Filter Feature :
Current Rating :
5 A
Termination Type :
Solder
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Tradename :
W Series
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Option 2 :
JACKSCREW
DIN Conformance :
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Insulation Resistance :
5000 MOhms
HTS Code :
Product Category :
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Layout, Typical :
Contact Finish Thickness :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mounting Option 1 :
#2-56
Contact Style :
RND PIN-SKT
Series :
WT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Mixed Contacts :
Connector Usage :
Terminal Pitch :
2.54 mm
Brand :
Number of Positions Loaded :
All
Body/Shell Style :
PLUG
Body Breadth :
0.25 inch
Mounting Angle :
Straight
Wire Gauge - AWG :
22 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
WTA20PCJT
AirBorn WTA20PCJT
WT Series Plug, Male Pins Solder Cup Gold - - 20 Position Positions Pitch: 2.54 mm -65°C ~ 125°C Free Hanging (In-Line)