WSE27-3N1130
Mfr.Part #
WSE27-3N1130
Description
SENSOR THROUGH-BEAM 35M NPN
Voltage - Supply :
10V~30V
Light Source :
Red (645nm)
Response Time :
500μs
Series :
W27-3
Ingress Protection :
IP66
Operating Temperature :
-40°C~60°C TA
Sensing Distance :
1377.953 (35m)
Output Configuration :
NPN
Datasheets
WSE27-3N1130
10V~30V W27-3 Series Through-Beam -40°C~60°C TA
WSE27-3N1130 Overview
A reliable performance can be assured by setting the temperature of the photoelectric sensor to -40°C~60°C TA. Electronic components require a voltage of 10V~30V to function in a circuit or system. Photoelectric sensors should have a response time of 500μs.
WSE27-3N1130 Features
Sensing Distance: 1377.953 (35m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -40°C~60°C TA
W27-3 Series
WSE27-3N1130 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
WSE27-3N1130 Photoelectric Sensors applications.
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
  • Contrast sensors
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL