WSE26P-24162100A00
Mfr.Part #
WSE26P-24162100A00
Stock
2
In Stock :
2
Connection Method :
Connector, M12
Ingress Protection :
IP66, IP67, IP69K
Voltage - Supply :
10V~30V
Light Source :
Red (635nm)
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Not Applicable
SICK WSE26P-24162100A00
10V~30V W26 Series Adjustable Through-Beam -40°C~60°C
WSE26P-24162100A00 Overview
It is recommended that the photoelectric sensor is set at -40°C~60°C to ensure reliable performance. Electronic components should be connected to a circuit or system by 10V~30V voltage. A photoelectric sensor is considered ideal if its response time is 500μs.
WSE26P-24162100A00 Features
Sensing Distance: 0' ~ 196.90' (0 ~ 60m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -40°C~60°C
W26 Series
WSE26P-24162100A00 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
WSE26P-24162100A00 Photoelectric Sensors applications.
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL