WSE26I-34162100A00
Mfr.Part #
WSE26I-34162100A00
Stock
3
In Stock :
3
Voltage - Supply :
10V~30V
Light Source :
Infrared (850nm)
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Adjustment Type :
Adjustable
Cable Length :
10.630 270.00mm
Ingress Protection :
IP66, IP67
Connection Method :
Cable with Connector
Sensing Distance :
0' ~ 196.90' (0 ~ 60m)
SICK WSE26I-34162100A00
10V~30V W26 Series Adjustable Through-Beam -40°C~60°C
WSE26I-34162100A00 Overview
For reliable operation, the photoelectric sensor's temperature should be set to -40°C~60°C. If these electronic components are to work, they should receive 10V~30V voltage into the circuit or system. It is considered ideal for photoelectric sensors to have a response time of 0.
WSE26I-34162100A00 Features
Sensing Distance: 0' ~ 196.90' (0 ~ 60m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -40°C~60°C
W26 Series
WSE26I-34162100A00 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
WSE26I-34162100A00 Photoelectric Sensors applications.
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
  • Contrast sensors
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL