WSE26I-1H162100A00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSE26I-1H162100A00
Manufacturer
SICK
Description
SENSOR THRU-BEAM 60M NPN/PNP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Sensing Distance :
0' ~ 196.90' (0 ~ 60m)
Ingress Protection :
IP66, IP67
Adjustment Type :
Adjustable
Series :
W26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Cable Length :
78.74 2m
Light Source :
Infrared (850nm)
Voltage - Supply :
10V~30V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Response Time :
500μs
Sensing Method :
Through-Beam
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Output Configuration :
Push-Pull, NPN/PNP
Connection Method :
CABLE
SICK WSE26I-1H162100A00
10V~30V W26 Series Adjustable Through-Beam -40°C~60°C
WSE26I-1H162100A00 Overview
In order for the photoelectric sensor to work reliably, it should be set to -40°C~60°C degrees Celsius. Into a circuit or system, these electronic components must be given 10V~30V voltage. When it comes to photoelectric sensors, a response time of 500μs is ideal.
WSE26I-1H162100A00 Features
Sensing Distance: 0' ~ 196.90' (0 ~ 60m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -40°C~60°C
W26 Series
WSE26I-1H162100A00 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
WSE26I-1H162100A00 Photoelectric Sensors applications.
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL