WSE16P-34162100A00
Mfr.Part #
WSE16P-34162100A00
Voltage - Supply :
10V~30V
Cable Length :
10.630 270.00mm
Light Source :
Red (635nm)
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Connection Method :
Cable with Connector
Response Time :
500μs
SICK WSE16P-34162100A00
10V~30V W16 Series Adjustable Through-Beam -40°C~60°C
WSE16P-34162100A00 Overview
For reliable performance, the temperature of the photoelectric sensor should be set to -40°C~60°C. In order for these electronic components to work, they should be given 10V~30V voltage. For photoelectric sensors, 500μs is considered an ideal response time.
WSE16P-34162100A00 Features
Sensing Distance: 0' ~ 147.60' (0 ~ 45m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -40°C~60°C
W16 Series
WSE16P-34162100A00 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
WSE16P-34162100A00 Photoelectric Sensors applications.
  • Automotive industry
  • Mechanical engineering
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL