WSE12-3P1131
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSE12-3P1131
Manufacturer
SICK
Description
SENSOR THROUGH-BEAM 15M PNP
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Light Source :
Red (640nm)
Output Configuration :
PNP
Adjustment Type :
Adjustable, 5-Turn Potentiometer
Cable Length :
78.74 2m
Factory Lead Time :
3 Weeks
Response Time :
330μs
Voltage - Supply :
10V~30V
Series :
W12-3
Ingress Protection :
IP66, IP67, IP69K
Sensing Distance :
590.551 (15m)
Sensing Method :
Through-Beam
Operating Temperature :
-40°C~60°C TA
Connection Method :
CABLE
Datasheets
WSE12-3P1131
10V~30V W12-3 Series Adjustable, 5-Turn Potentiometer Through-Beam -40°C~60°C TA
WSE12-3P1131 Overview
For reliable performance, the temperature of the photoelectric sensor should be set to -40°C~60°C TA. In order for these electronic components to work, they should be given 10V~30V voltage. For photoelectric sensors, 330μs is considered an ideal response time.
WSE12-3P1131 Features
Sensing Distance: 590.551 (15m)
Response Time: 330μs
Operating Temperature: -40°C~60°C TA
W12-3 Series
WSE12-3P1131 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
WSE12-3P1131 Photoelectric Sensors applications.
  • Automotive industry
  • Mechanical engineering
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL