WSE16I-34162100A00
Mfr.Part #
WSE16I-34162100A00
Voltage - Supply :
10V~30V
Connection Method :
Cable with Connector
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Cable Length :
10.630 270.00mm
Light Source :
Infrared (850nm)
Output Configuration :
Push-Pull, NPN/PNP
SICK WSE16I-34162100A00
10V~30V W16 Series Adjustable Through-Beam -40°C~60°C
WSE16I-34162100A00 Overview
It's important to set the photoelectric sensor's temperature to -40°C~60°C for reliable performance. To make these electronic components function, they should receive a voltage of 10V~30V. The ideal response time for a photoelectric sensor is 500μs.
WSE16I-34162100A00 Features
Sensing Distance: 0' ~ 147.60' (0 ~ 45m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -40°C~60°C
W16 Series
WSE16I-34162100A00 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
WSE16I-34162100A00 Photoelectric Sensors applications.
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
  • Contrast sensors
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL