WSE16I-1H162100A00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSE16I-1H162100A00
Manufacturer
SICK
Description
SENSOR THRU-BEAM 45M NPN/PNP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Voltage - Supply :
10V~30V
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Cable Length :
78.74 2m
Series :
W16
Sensing Method :
Through-Beam
Light Source :
Infrared (850nm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
IP66, IP67
Sensing Distance :
0' ~ 147.60' (0 ~ 45m)
Output Configuration :
Push-Pull, NPN/PNP
Adjustment Type :
Adjustable
Response Time :
500μs
Connection Method :
CABLE
Factory Lead Time :
6 Weeks
SICK WSE16I-1H162100A00
10V~30V W16 Series Adjustable Through-Beam -40°C~60°C
WSE16I-1H162100A00 Overview
A reliable performance can be assured by setting the temperature of the photoelectric sensor to -40°C~60°C. Electronic components require a voltage of 10V~30V to function in a circuit or system. Photoelectric sensors should have a response time of 500μs.
WSE16I-1H162100A00 Features
Sensing Distance: 0' ~ 147.60' (0 ~ 45m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -40°C~60°C
W16 Series
WSE16I-1H162100A00 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
WSE16I-1H162100A00 Photoelectric Sensors applications.
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
  • Contrast sensors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL