V571HA40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V571HA40
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 40mm, Formed Tabs
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 910V 40KA DISC 40MM
Stock
320
In Stock :
320
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Energy :
770J
Max Voltage Rating (AC) :
575V
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Lug
Voltage - Rated DC :
730V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
HA
Package / Case :
Disc 40mm, Formed Tabs
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Circuits :
1
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Varistor Voltage :
910V
Capacitance :
2.2nF
Max Voltage Rating (DC) :
730V
Packaging :
Bulk
Diameter :
40mm
Clamping Voltage :
1.48kV
Mounting Type :
Bolt Mount
Max Surge Current :
40kA
Mount :
Bolt, Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Voltage - Rated AC :
575V
Termination :
Through Hole
Published :
2009
Max Output Current :
40kA
Varistor Voltage (Min) :
819V
Capacitance @ Frequency :
2200pF @ 1MHz
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Placement :
Radial
Varistor Voltage (Max) :
1.001kV