V571DB40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V571DB40
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Blade Type, Encased
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 910V 40KA BLADE TYPE
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Voltage - Rated AC :
575V
HTS Code :
Energy :
770J
Published :
2005
Lead/Base Style :
Solder
Varistor Voltage (Min) :
819V
Lead Pitch :
40.5mm
Max Surge Current :
40kA
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Varistor Voltage :
910V
Clamping Voltage :
1.48kV
Insulation Resistance :
1GOhm
Termination :
Screw
Length :
60.3mm
Number of Circuits :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Max Voltage Rating (DC) :
730V
Clamping Current :
200A
Voltage - Rated DC :
730V
Diameter :
40mm
Terminal Shape :
Lug
Depth :
46.8mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance @ Frequency :
2200pF @ 1MHz
Resistor Type :
VARISTOR
Maximum AC Volts :
575V
Max Voltage Rating (AC) :
575V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Bolt, Chassis Mount, Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
2.2nF
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Blade Type, Encased
Series :
DB
Varistor Voltage (Max) :
1.001kV