UST1A221MDD
Mfr.Part #
UST1A221MDD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
10V
Height :
7mm
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Lead Pitch :
3.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
22μA
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
140mA
Package / Case :
Radial, Can
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Diameter :
500 µm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Tan Delta :
0.21
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
1000 hours
Diameter :
8mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
210mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
220μF
Termination :
Radial
Datasheets
UST1A221MDD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UST1A221MDD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, UST1A221MDD pinout, UST1A221MDD datasheet PDF, UST1A221MDD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UST1A221MDD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UST1A221MDD
UST 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can