UPT15R/TR7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPT15R/TR7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-216AA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 15VWM 26VC POWERMITE 1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Unidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.77A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Form :
Gull wing
Polarity :
Unidirectional
Pin Count :
2
Base Part Number :
UPT15
Number of Pins :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Case Connection :
CATHODE
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ