UPT12RE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPT12RE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-216AA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12VWM 21.6VC POWERMIT1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-216AA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
13.8V
Number of Pins :
2
Base Part Number :
UPT12
Unidirectional Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.94A
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.6V