UPT10RE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPT10RE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-216AA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 10VWM 18VC POWERMITE 1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-216AA
Voltage - Breakdown (Min) :
11V
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18V
Pin Count :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.33A
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
UPT10
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER COPPER
Published :
Number of Pins :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V