ULD2W5R6MPD
Mfr.Part #
ULD2W5R6MPD
Description
CAP ALUM 5.6UF 20% 450V RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.0038mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
58mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
16mm
Voltage :
450V
Ripple Current @ High Frequency :
116mA @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current :
58mA
Diameter :
10mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Leakage Current :
292μA
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
5.6µF
Mounting Type :
Datasheets
ULD2W5R6MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon ULD2W5R6MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Number of Terminations:2, Voltage:450V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, ULD2W5R6MPD pinout, ULD2W5R6MPD datasheet PDF, ULD2W5R6MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon ULD2W5R6MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon ULD2W5R6MPD
ULD 5.6μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 58mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can