ULD2C100MPD
Mfr.Part #
ULD2C100MPD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Polar
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
Ripple Current :
70mA
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
12000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
160V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
133mA @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
10μF
Lead Pitch :
3.5052mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
ULD2C100MPD
Nichicon ULD2C100MPD
ULD 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 70mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can