ULD2G1R5MED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ULD2G1R5MED
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Capacitance :
1.5μF
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
6.3mm
Leakage Current :
100μA
Ripple Current :
29mA
Series :
ULD
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Height :
11mm
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
500 µm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
400V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
12000 hours
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
2.4892mm
Published :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Termination :
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
29mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
58mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ULD2G1R5MED
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon ULD2G1R5MED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Voltage:400V, Operating Temperature:-40°C~105°C, ULD2G1R5MED pinout, ULD2G1R5MED datasheet PDF, ULD2G1R5MED amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon ULD2G1R5MED ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon ULD2G1R5MED
ULD 1.5μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 29mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can