ULD2E1R8MED
Mfr.Part #
ULD2E1R8MED
Description
CAP ALUM 1.8UF 20% 250V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
2.4892mm
Voltage - Rated :
250V
Series :
ULD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Life (Hours) :
12000 hours
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1.8μF
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
33mA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
ULD2E1R8MED
Nichicon ULD2E1R8MED
ULD 1.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 33mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can