ULD2C6R8MED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ULD2C6R8MED
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Series :
ULD
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
2.4892mm
Life (Hours) :
12000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
104.5mA @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
6.8μF
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
160V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Ripple Current :
55mA
Datasheets
ULD2C6R8MED
Nichicon ULD2C6R8MED
ULD 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 55mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can