UHC1E101MED
Mfr.Part #
UHC1E101MED
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2.4892mm
Diameter :
6.3mm
Voltage - Rated DC :
25V
Impedance :
78mOhm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
640mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
300.8mA @ 120Hz
Ripple Current :
300.8mA
Tan Delta :
0.1
Length :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
100μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
25μA
Life (Hours) :
1000 hours
Polarization :
Polar
HTS Code :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
UHC1E101MED
UHC 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 300.8mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can