TMS320VC5502GBE300
Mfr.Part #
TMS320VC5502GBE300
Package / Case
201-LFBGA
Description
FIXED-POINT DIGITAL SIGNAL PROCE
DSP (Digital Signal Processors)
Program Memory Size :
32 kb
Series :
TMS320C55x
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS :
N
Base Product Number :
TMS320
Product :
DSPs
Subcategory :
Embedded Processors and Controllers
Voltage - Core :
1.26V
Clock Rate :
300MHz
Brand :
Number of Cores :
1 Core
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TC)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Type :
FIXED POINT
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Supplier Device Package :
201-NFBGA (15x15)
Package :
Tray
Operating Supply Voltage :
1.26 V
Voltage - I/O :
3.30V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interface :
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Non-Volatile Memory :
ROM (32kB)
Package / Case :
201-LFBGA
Packaging :
Tray
Datasheets
TMS320VC5502GBE300
Texas Instruments TMS320VC5502GBE300
DSP Texas Instruments TMS320VC5502GBE300 Overview
TMS320VC5502GBE300 Features
The Texas Instruments TMS320VC5502GBE300 features include a high-performance, low-power DSP core with a maximum frequency of 300 MHz, providing ample processing power for demanding applications. It supports various audio codecs and is equipped with extensive peripherals such as UART, I2C, and SPI for easy integration into system designs. Additionally, it boasts 64KB of RAM and enhanced DMA channels, facilitating faster data transfer and efficient handling of multiple operations simultaneously.