TMS320C6726RFP250
Mfr.Part #
TMS320C6726RFP250
Package / Case
144-TQFP Exposed Pad
Description
IC FLOATING-POINT DSP 144-HTQFP
DSP (Digital Signal Processors)
Bit Size :
32
Min Supply Voltage :
1.14V
Terminal Pitch :
0.5mm
JESD-609 Code :
e4
Non-Volatile Memory :
ROM (384kB)
Voltage - I/O :
3.30V
Series :
TMS320C672x
Terminal Position :
QUAD
Width :
20mm
Frequency :
250MHz
Boundary Scan :
yes
Supply Voltage :
1.2V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
0°C~90°C TC
Pin Count :
144
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
HTS Code :
Terminal Form :
Gull wing
Address Bus Width :
32
Height Seated (Max) :
1.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Supplies :
1.23.3V
On Chip Data RAM :
288kB
Number of Terminations :
144
Memory Size :
384kB
Type :
Floating Point
Reach Compliance Code :
Unknown
RAM Size :
256KB
Base Part Number :
320C6726
Length :
20mm
External Data Bus Width :
Interface :
EBI/EMI, I2C, McASP, SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Max Supply Voltage :
3.47V
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Pins :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Internal Bus Architecture :
Multiple
Packaging :
Tray
Voltage - Core :
1.20V