TMS320C5515AZCH10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMS320C5515AZCH10
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
196-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DSP FIXED-POINT 196NFBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Pin Count :
196
Non-Volatile Memory :
ROM (128kB)
Memory Size :
128kB
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Series :
TMS320C55x
Max Supply Voltage :
3.63V
Internal Bus Architecture :
Single
Height :
1.3mm
Type :
FIXED POINT
Interface :
EBI/EMI, I2C, I2S, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB
Terminal Pitch :
0.65mm
Min Supply Voltage :
1.24V
Bit Size :
16
ROM Programmability :
MROM
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
10mm
Number of External Interrupts :
2
JESD-609 Code :
e1
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Part Number :
320C5515
Operating Supply Voltage :
3.3V
Boundary Scan :
yes
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage :
1.05V
Barrel Shifter :
No
Data Bus Width :
16b
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
RAM Size :
320kB
Integrated Cache :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Temperature :
-10°C~70°C TC
Low Power Mode :
Number of Pins :
196
Mount :
Surface Mount
Voltage - Core :
1.30V
Package / Case :
196-LFBGA
Width :
10mm
Radiation Hardening :
Number of Timers/Counters :
3
Number of I/O :
26
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of UART Channels :
1
Number of Terminations :
Thickness :
890μm
Frequency :
100MHz