TMS320BC57SPGE80
Mfr.Part #
TMS320BC57SPGE80
Package / Case
144-LQFP
Description
IC DSP 144-LQFP
Stock
789
In Stock :
789
DSP (Digital Signal Processors)
Data Bus Width :
16b
Address Bus Width :
16
Low Power Mode :
yes
Bit Size :
16
Min Supply Voltage :
4.75V
Operating Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
yes
Additional Feature :
6K WORDS DATA/PROG RAM
Length :
20mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
FIXED POINT
RAM Size :
14.1kB
RAM (words) :
512
Interface :
BSP, HPI, SSP
Power Supplies :
5V
Non-Volatile Memory :
ROM (4kB)
Max Supply Voltage :
5.25V
Boundary Scan :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - I/O :
5.00V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.5mm
Pin Count :
144
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
144-LQFP
On Chip Data RAM :
14kB
Lead Free :
Contains Lead
Memory Size :
4kB
Number of Terminations :
144
Series :
TMS320C5x
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e4
Base Part Number :
TMS320BC57
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Frequency :
80MHz