TCJW686M006R0070
Mfr.Part #
TCJW686M006R0070
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 2312
Tantalum - Polymer Capacitors
Height :
1.5mm
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Leakage Current :
40.8μA
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
TCJ
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Type :
Molded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Terminal Shape :
J BEND
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
1021mA
Dissipation Factor :
8 %
Capacitance :
68µF
Manufacturer Size Code :
W
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tan Delta :
0.08
Length :
6mm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Voltage :
6.3V
Datasheets
TCJW686M006R0070
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KYOCERA AVX TCJW686M006R0070 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:2312 (6032 Metric), Voltage:6.3V, TCJW686M006R0070 pinout, TCJW686M006R0070 datasheet PDF, TCJW686M006R0070 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KYOCERA AVX TCJW686M006R0070 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.