TCJT107M006R0070
Mfr.Part #
TCJT107M006R0070
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411
Stock
736
In Stock :
736
Tantalum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Dissipation Factor :
10 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Molded
Polarity :
POLARIZED
Case Code (Metric) :
3528
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
800mA
Capacitance :
100μF
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Published :
2016
Series :
TCJ
Radiation Hardening :
No
Manufacturer Size Code :
T
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Length :
3.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Weight :
15.989131mg
Depth :
2.8mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Leakage Current :
60μA
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
1.2mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~105°C