TCJD686M020S0055
Mfr.Part #
TCJD686M020S0055
Package / Case
Radial
Description
CAP TANT POLYMER
Package / Case :
Radial
Height :
2.9mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
7.3mm
Capacitance :
68µF
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature (Max) :
105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Width :
4.3mm
Negative Tolerance :
20%
Size Code :
Polarity :
POLARIZED
ESR :
55 mΩ
Positive Tolerance :
20%