TCJD686M016R0050
Mfr.Part #
TCJD686M016R0050
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 68UF 16V 2917
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Manufacturer Size Code :
D
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
108.8μA
Weight :
670.01263mg
Ripple Current :
1.5A
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Published :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
7.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.9mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Series :
TCJ
Mount :
Surface Mount
Type :
Molded
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Depth :
4.3mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
6 %
Capacitance :
68µF