TCJD477M002R0050
Mfr.Part #
TCJD477M002R0050
Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
2.5V
Packing Method :
TR, 7 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Length :
7.3mm
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Life (Hours) :
2000 hours
Depth :
4.3mm
Capacitance :
470µF
Published :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Molded
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
3.1mm