TCJD475M063S0120
Mfr.Part #
TCJD475M063S0120
Description
CAP TANT POLYMER
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
J BEND
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.06
Surface Mount :
yes
Length :
7.3mm
Height :
3.1mm
Leakage Current :
29.6μA
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
1006mA
Voltage - Rated DC :
63V
Capacitance :
4.7μF
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Dissipation Factor :
6 %
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
20%
Voltage - Rated :
63V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 13 INCH
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Polarity :
POLARIZED
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Published :
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
13 Weeks
Width :
4.3mm