TCJD337M006S0040
Mfr.Part #
TCJD337M006S0040
Package / Case
Radial
Description
CAP TANT POLYMER
Tantalum - Polymer Capacitors
Width :
4.3mm
Operating Temperature (Max) :
105°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Packing Method :
TR, 13 INCH
Negative Tolerance :
20%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ESR :
40 mΩ
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Length :
7.3mm
Height :
2.9mm
Number of Terminations :
2
Size Code :
Positive Tolerance :
20%
Polarity :
POLARIZED
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V