T820167504DH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T820167504DH
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-200AC, B-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR PHASE CTRL MOD 1600V 750A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Mount :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Number of Pins :
3
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1175A
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
1
Terminal Position :
END
Package / Case :
TO-200AC, B-PUK
Current - On State (It (AV)) (Max) :
750A
Mounting Type :
Chassis Mount
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
12000 A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
NO LEAD
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
200 µs
Pbfree Code :
yes
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Published :
Voltage - Off State :
1.6kV
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
10950A 12000A
ECCN Code :
EAR99
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Qualification Status :
Not Qualified
RMS Current (Irms) :
1.175kA
On-State Current-Max :
750000A
Number of Terminations :
3
Pin Count :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Structure :
Single
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ