T598X336M035AHS065
Mfr.Part #
T598X336M035AHS065
Description
CAP TANT POLY 33UF 35V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
Base Product Number :
T598X
Brand :
Capacitance :
33 uF
Voltage - Rated :
35 V
ESR :
65 mOhms
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
4.3 mm
Product Type :
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
High Shock and Vibrating :
yes
Subcategory :
Capacitors
Product Length (mm) :
7.3
Mounting :
Surface Mount
Length :
7.3 mm
Leakage Current :
115.5 uA
Package :
Tape and Reel (TR)
IL (uA) :
Construction :
Flat
Product Depth (mm) :
4.3
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Capacitance Value :
33uF
Tolerance :
20%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Manufacturer Size Code :
X
Packaging :
Tape and Reel
Height - Seated (Max) :
0.169 (4.30mm)
Case Style :
Molded
ECCN (US) :
EAR99
IR (mA) :
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Polarity :
Polar
Number of Terminals :
2
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Features :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
4 mm
ESR (Ohm) :
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Package / Case :
Series :
T598
RoHS :
N
Voltage :
35VDC
Termination Style :
SMD/SMT
Product Height (mm) :
4
Case Code :
X
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Product Weight (g) :
Type :
Polymer
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598X336M035AHS065 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:7343-43, Voltage:35VDC, Type:Polymer, T598X336M035AHS065 pinout, T598X336M035AHS065 datasheet PDF, T598X336M035AHS065 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598X336M035AHS065 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.