T598B107M004ATE045
Mfr.Part #
T598B107M004ATE045
Description
CAP TANT POLY 100UF 4V 1411
Voltage - Rated :
4 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
2
Product Height :
1.9mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
IL (uA) :
40
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
B
Leakage Current :
40 uA
Tolerance :
20%
Product Length :
3.5mm
Voltage :
4VDC
Width :
2.8 mm
Height :
1.9 mm
3.5 X 2.8 X 1.9
Product Width :
2.8mm
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance Value :
100uF
RoHS :
Details
Ripple Current :
1.68A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
3.5 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Status :
Active
Capacitance Tolerance :
± 20%
ESR :
0.045Ohm
Capacitance :
100μF
Product Type :
Tantalum Capacitors
Technology :
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B107M004ATE045 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:4VDC, Package / Case:3528-21, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package/Case:3528-21, Mounting Type:Surface Mount, T598B107M004ATE045 pinout, T598B107M004ATE045 datasheet PDF, T598B107M004ATE045 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B107M004ATE045 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.