T598X336M035AHE065
Mfr.Part #
T598X336M035AHE065
Description
CAP TANT POLY 33UF 35V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
RoHS :
N
Base Product Number :
T598X
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
Package :
Surface Mount
Product Depth (mm) :
4.3
Termination Style :
SMD/SMT
High Shock and Vibrating :
yes
Length :
7.3 mm
IL (uA) :
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
IR (mA) :
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Case Style :
Molded
Lead Spacing :
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Number of Terminals :
2
Leakage Current :
115.5 uA
Mounting :
Surface Mount
Product Height (mm) :
4
Voltage :
35VDC
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 100kHz
Series :
T598
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Qualification :
AEC-Q200
ECCN (US) :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Capacitors
Features :
Automotive
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Package / Case :
Capacitance :
33 uF
Product Length (mm) :
7.3
ESR :
65 mOhms
Type :
Polymer
Height - Seated (Max) :
0.169 (4.30mm)
Construction :
Flat
Product Weight (g) :
Case Code :
X
Packaging :
Tape and Reel
Product Type :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated :
35 V
ESR (Ohm) :
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Height :
4 mm
Product Status :
Active
Manufacturer Size Code :
X
Capacitance Value :
33uF
Tolerance :
20%
Polarity :
Polar
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
4.3 mm
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598X336M035AHE065 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:35VDC, Package / Case:7343-43, Type:Polymer, T598X336M035AHE065 pinout, T598X336M035AHE065 datasheet PDF, T598X336M035AHE065 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598X336M035AHE065 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.