T598V157M006AHE045
Mfr.Part #
T598V157M006AHE045
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
7.3 mm
Size (mm) :
7.3 X 4.3 X 1.9
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Packaging :
Tape and Reel
Leakage Current :
94.5 uA
Package :
Tape and Reel (TR)
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Width :
4.3 mm
Product Height (mm) :
1.9
ECCN (US) :
EAR99
Product Weight (g) :
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
IL (uA) :
94.5
Tolerance :
20%
Product Status :
Active
Product Type :
Tantalum Capacitors
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
ESR :
45 mOhms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Mounting :
Surface Mount
Capacitance :
150 uF
Case Style :
Molded
Capacitance Value :
150uF
Package / Case :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Construction :
Flat
Type :
Polymer
Ratings :
AEC-Q200
Voltage :
6.3VDC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Qualification :
AEC-Q200
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
6.3 V
Base Product Number :
T598V
Case Code :
V
RoHS :
N
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ESR (Ohm) :
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Height :
1.9 mm
Series :
T598
High Shock and Vibrating :
yes
Subcategory :
Capacitors
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Product Depth (mm) :
4.3
Manufacturer Size Code :
V
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Features :
Automotive
Brand :
Product Length (mm) :
7.3
IR (mA) :
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598V157M006AHE045 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:7343-20, Type:Polymer, Voltage:6.3VDC, T598V157M006AHE045 pinout, T598V157M006AHE045 datasheet PDF, T598V157M006AHE045 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598V157M006AHE045 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.