T598V157M006AHE025
Mfr.Part #
T598V157M006AHE025
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Product Type :
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
T598V
ESR (Ohm) :
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Length :
7.3 mm
Package / Case :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Height (mm) :
1.9
Construction :
Flat
Manufacturer Size Code :
V
Case Code :
V
Capacitance :
150 uF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Width :
4.3 mm
Leakage Current :
94.5 uA
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Polymer
Mounting :
Surface Mount
Series :
T598
Voltage - Rated :
6.3 V
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Case Style :
Molded
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Capacitors
Size (mm) :
7.3 X 2.8 X 1.9
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Product Weight (g) :
Qualification :
AEC-Q200
Brand :
Height :
1.9 mm
Lead Spacing :
IL (uA) :
94.5
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage :
6.3VDC
High Shock and Vibrating :
yes
Tolerance :
20%
ESR :
25 mOhms
Packaging :
Tape and Reel
IR (mA) :
Features :
Automotive
Product Length (mm) :
7.3
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
RoHS :
N
Product Depth (mm) :
4.3
Capacitance Value :
150uF
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Polarity :
Polar
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598V157M006AHE025 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:7343-20, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Polymer, Voltage:6.3VDC, T598V157M006AHE025 pinout, T598V157M006AHE025 datasheet PDF, T598V157M006AHE025 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598V157M006AHE025 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.