T598V107M010AHS045
Mfr.Part #
T598V107M010AHS045
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Product Height (mm) :
1.9
ESR :
45 mOhms
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Ratings :
AEC-Q200
Manufacturer Size Code :
V
Construction :
Flat
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
N
ESR (Ohm) :
ECCN (US) :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Qualification :
AEC-Q200
Termination Style :
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Product Length (mm) :
7.3
Case Style :
Molded
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Features :
Automotive
Size (mm) :
7.3 X 4.3 X 1.9
Packaging :
Tape and Reel
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
10 V
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Base Product Number :
T598V
Length :
7.3 mm
Number of Terminals :
2
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Mounting :
Capacitance :
100 uF
Height :
1.9 mm
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing :
Case Code :
V
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Width :
4.3 mm
Capacitance Value :
100uF
High Shock and Vibrating :
yes
Product Type :
Tantalum Capacitors
Voltage :
10VDC
Product Weight (g) :
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Series :
T598
IR (mA) :
Product Depth (mm) :
4.3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
20%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Leakage Current :
100 uA
Polarity :
Polar
IL (uA) :
100
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598V107M010AHS045 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, Package / Case:7343-20, Voltage:10VDC, T598V107M010AHS045 pinout, T598V107M010AHS045 datasheet PDF, T598V107M010AHS045 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598V107M010AHS045 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.