T598D476M016AHE070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T598D476M016AHE070
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Product Depth (mm) :
4.3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Features :
Automotive
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Leakage Current :
75.2 uA
RoHS :
N
Case Style :
Molded
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
ECCN (US) :
EAR99
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Length :
7.3 mm
IL (uA) :
75.2
Product Weight (g) :
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Series :
T598
Subcategory :
Capacitors
Case Code :
D
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
ESR (Ohm) :
0.07
Product Length (mm) :
7.3
Qualification :
AEC-Q200
Manufacturer Size Code :
D
Capacitance :
47 uF
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Package :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Flat
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Spacing :
High Shock and Vibrating :
yes
Voltage :
16VDC
Capacitance Value :
47uF
Height :
2.8 mm
Product Type :
Tantalum Capacitors
IR (mA) :
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Width :
4.3 mm
Brand :
Product Height (mm) :
2.8
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
Tape and Reel
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Tolerance :
20%
Package / Case :
Polarity :
Polar
Base Product Number :
T598D
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ESR :
70 mOhms
Voltage - Rated :
16 V
Type :
Polymer
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D476M016AHE070 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Voltage:16VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:7343-31, Type:Polymer, T598D476M016AHE070 pinout, T598D476M016AHE070 datasheet PDF, T598D476M016AHE070 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D476M016AHE070 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.