T598D337M006AHE040
Mfr.Part #
T598D337M006AHE040
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Qualification :
Height :
2.8 mm
Capacitance :
330 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Series :
KO-CAP? T598
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Leakage Current :
207.9 uA
Width :
4.3 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Tolerance :
±20%
RoHS :
N
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Packaging :
Reel
Voltage - Rated :
6.3 V
Length :
7.3 mm
ESR :
40 mOhms