T598D227M010ATE080
Mfr.Part #
T598D227M010ATE080
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917
Stock
5
In Stock :
5
Tantalum - Polymer Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
10V
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
7343
AEC-Q200
Leakage Current :
0.22mA
Width :
4.3mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Published :
2015
Ripple Current :
419.25mA
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Length :
7.3mm
Tan Delta :
0.1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive
Series :
KO-CAP® T598
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Capacitance :
220μF
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm