T598D227M010AHE080
Mfr.Part #
T598D227M010AHE080
Description
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
IL (uA) :
220
ESR :
80 mOhms
High Shock and Vibrating :
yes
Capacitance Value :
220uF
Brand :
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Width :
4.3 mm
Length :
7.3 mm
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Packaging :
Tape and Reel
Base Product Number :
T598D
Manufacturer Size Code :
D
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
N
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Case Code :
D
Product Depth (mm) :
4.3
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Type :
Polymer
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
7.3
Voltage - Rated :
10 V
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Automotive
Polarity :
Polar
Tolerance :
20%
Package :
Tape and Reel (TR)
IR (mA) :
Series :
T598
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination Style :
SMD/SMT
Construction :
Flat
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Lead Spacing :
Product Weight (g) :
Mounting :
Surface Mount
Voltage :
10VDC
Height :
2.8 mm
Qualification :
AEC-Q200
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
ESR (Ohm) :
0.08
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Case Style :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
Package / Case :
Product Height (mm) :
2.8
Capacitance :
220 uF
ECCN (US) :
EAR99
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D227M010AHE080 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:10VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:7343-31, T598D227M010AHE080 pinout, T598D227M010AHE080 datasheet PDF, T598D227M010AHE080 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D227M010AHE080 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.