T598D227M010AHE040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T598D227M010AHE040
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Product Depth (mm) :
4.3
Voltage :
10VDC
Mounting :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Polymer
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Capacitance :
220 uF
IR (mA) :
Tolerance :
20%
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated :
10 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Mounting Type :
Surface Mount
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
High Shock and Vibrating :
yes
Product Status :
Active
ECCN (US) :
EAR99
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Flat
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Package / Case :
Length :
7.3 mm
Features :
Automotive
Height :
2.8 mm
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Base Product Number :
T598D
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Series :
T598
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Case Style :
Molded
Product Weight (g) :
Product Height (mm) :
2.8
RoHS :
N
Capacitance Value :
220uF
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Product Length (mm) :
7.3
Product Type :
Tantalum Capacitors
Manufacturer Size Code :
D
Case Code :
D
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Qualification :
AEC-Q200
ESR (Ohm) :
0.04
IL (uA) :
220
Polarity :
Polar
ESR :
40 mOhms
Brand :
Width :
4.3 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Number of Terminals :
2
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D227M010AHE040 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10VDC, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:7343-31, T598D227M010AHE040 pinout, T598D227M010AHE040 datasheet PDF, T598D227M010AHE040 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D227M010AHE040 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.