T598D157M010AHS025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T598D157M010AHS025
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Package / Case :
Capacitance Value :
150uF
Case Code :
D
ESR (Ohm) :
Product Depth (mm) :
4.3
Product Weight (g) :
Product Length (mm) :
7.3
Type :
Polymer
Polarity :
Polar
Packaging :
Tape and Reel
Brand :
IR (mA) :
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
ESR :
25 mOhms
Construction :
Flat
Mounting :
Surface Mount
Height :
2.8 mm
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Tolerance :
20%
Capacitance :
150 uF
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size (mm) :
7.3 X 4.3 X 1.9
Length :
7.3 mm
IL (uA) :
150
Product Type :
Tantalum Capacitors
Case Style :
Molded
Voltage :
10VDC
Width :
4.3 mm
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
Qualification :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Product Height (mm) :
2.8
Series :
T598
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
ECCN (US) :
EAR99
High Shock and Vibrating :
yes
RoHS :
N
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D157M010AHS025 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:7343-31, Type:Polymer, Voltage:10VDC, T598D157M010AHS025 pinout, T598D157M010AHS025 datasheet PDF, T598D157M010AHS025 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D157M010AHS025 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.