T598B336M006AHE070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T598B336M006AHE070
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Product Depth (mm) :
2.8
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
High Shock and Vibrating :
yes
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Case Code :
B
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Length :
3.5 mm
Brand :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Base Product Number :
T598B
Series :
T598
ESR (Ohm) :
0.07
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
IR (mA) :
Case Style :
Molded
IL (uA) :
20.8
RoHS :
N
Package / Case :
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance Value :
33uF
Features :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
6.3 V
Manufacturer Size Code :
B
ESR :
70 mOhms
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
1.9 mm
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
Product Length (mm) :
3.5
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
20%
Product Height (mm) :
1.9
Maximum Dissipation Factor (%) :
8
ECCN (US) :
EAR99
Voltage :
6.3VDC
Size (mm) :
3.5 X 2.8 X 1.9
Capacitance :
33 uF
Number of Terminals :
2
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Weight (g) :
Product Type :
Tantalum Capacitors
Width :
2.8 mm
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Type :
Polymer
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B336M006AHE070 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:3528-21, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:6.3VDC, Type:Polymer, T598B336M006AHE070 pinout, T598B336M006AHE070 datasheet PDF, T598B336M006AHE070 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B336M006AHE070 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.